Katalog produktů a služeb > Turistické atraktivity > Český Krumlov > Archiv > Archiv významných kulturních akcí 2013

22. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV - 2013

19. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV - 2010 Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2011 Foto: Libor Sváček

Náměstí Svornosti 2
38101 Český Krumlov
Kontakt: Infocentrum Český Krumlov

Telefon: +420 380 704 621
Fax: +420 380 704 619

E-mail: vstupenky@ckrumlov.cz
WWW: www.ckrumlov.cz/mhf2013

Poloha: Český Krumlov
Typ: Archiv významných kulturních akcí 2013


Další informace:Jitka Hosprová - vyprodáno

Termín Od - Do
26.07.2013   (Pá) 19:30

Jitka Hosprová

Sólistka: Jitka Hosprová /viola/
Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Česká violová virtuoska Jitka Hosprová je absolventkou plzeňské konzervatoře a Hudební fakulty AMU (u prof. Jana Pěrušky). Spolupracovala s legendárním violistou Luigim Albertem Bianchim. Je sólistkou řady českých a světových špičkových orchestrů (Vídeňský rozhlasový orchestr ORF, Orchestre National de Lorraine, FOK, Belgická filharmonie, Orchestre de Pau ad.), jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů (Présences, Kulturtage Dresden, Rheingau Sommer, Pražské jaro, Pražský podzim, Moravský podzim, festival Andrés Bello Santiago de Chile ad.). Na svém kontě má desítky světových a českých hudebních premiér. Na svých CD prezentuje klenoty české violové literatury a světové klasické moderny, pravidelně natáčí pro Český rozhlas a spolupracuje s nahrávacími společnostmi Supraphon, Arco Diva ad. Celou řadu skladatelů inspirovala k novým kompozicím pro violu.

Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu je komorní soubor složený z předních členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Navazuje na úspěšnou éru Pražského kolegia, které působilo v Čechách i v zahraničí, zvláště v SRN, Belgii, Rakousku, Itálii, Jugoslávii a dalších zemích.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Wihanovo kvarteto

Termín Od - Do
31.07.2013   (St) 19:30

Wihanovo kvarteto

Wihanovo kvarteto
Leoš Čepický /1. housle/
Jan Schulmeister /2. housle/
Jiří Žigmund /viola/
Aleš Kaspřík /violoncello/

Wihanovo kvarteto je jedním z předních smyčcových kvartet, jež v nedávných letech vznikla z velké české interpretační školy. Kvarteto vzniklé v roce 1985 a stále tvořené čtyřmi původními členy si získalo mimořádný věhlas za interpretaci jak českého repertoáru, tak i mnoha nejpřednějších děl kvartetního repertoáru období klasicismu a romantismu i děl moderních. Jeho rozvíjející se obdivuhodná mezinárodní kariéra zahrnuje vystoupení na předních festivalech v Evropě a na Dálném východě. Pravidelně koncertuje v USA a podniklo turné po Austrálii a Novém Zélandu, jež se setkalo se značným ohlasem. Je častým hostem ve Velké Británii a jeho vystoupení jsou často na pořadu vysílání jak Radia 3, tak i koncertů Wigmore Hall, Bridgewater Hall, South Bank a v mnoha jiných místech. Diskografie kvarteta – přes 20 CD – svědčí o jeho vřelém vztahu k české hudbě, ale zahrnuje také mnohá klasicistní, romantická a moderní díla kvartetního repertoáru.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Collegium Marianum

Termín Od - Do
01.08.2013   (Čt) 19:30

Collegium Marianum

Collegium Marianum
Umělecká vedoucí: Jana Semerádová

Soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům. Soubor působí pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, která zároveň působí jako sólistka u významných evropských orchestrů. Badatelská činnost Jany Semerádové, stejně jako její studium barokní gestiky, deklamace a tance umožnily rozšířit umělecký profil souboru od čistě hudebního zaměření k propojení s barokním tancem a divadlem a jsou také předpokladem nevšedních dramaturgií souboru s řadou novodobých premiér děl hudební historie. Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými dirigenty, sólisty, režiséry či choreografy.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Kun Woo Paik

Termín Od - Do
02.08.2013   (Pá) 19:30

Kun Woo Paik

Sólista: Kun Woo Paik (Jižní Korea) - klavír
Dirigent: Charles Olivieri-Munroe
Severočeská filharmonie Teplice

Kun Woo Paik je jihokorejský klavírní virtuos, žijící (se svou ženou, populární jihokorejskou filmovou a televizní herečkou) v Paříži. Své první veřejné vystoupení absolvoval v deseti letech, s Korejským národním orchestrem provedl Griegův Koncert pro klavír a orchestr. V patnácti letech odchází na studia do zahraničí. Nejprve studoval prestižní Julliard School v New Yorku, poté pokračoval v Londýně a také v Itálii. V pouhých šestnácti letech provedl v newyorském Lincoln Center kompletní Ravelovo dílo pro klavír. Vystoupil poté i v tamní slavné Carnegie Hall. Koncertoval pod taktovkou takových mistrů, jako jsou Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Neville Marriner, Wolfgang Sawallisch, Krzysztof Penderecki či Jiří Bělohlávek. Doprovázela ho taková tělesa, jakými jsou Symfonický orchestr BBC, National Orchestre de Paris atd.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Jazzový večer - probíhá změna programu

Termín Od - Do
03.08.2013   (So) 20:30

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
Karel Dohnal a Jiří Lukeš

Termín Od - Do
07.08.2013   (St) 20:30

Karel Dohnal Jiří Lukeš

Sólisté:
Karel Dohnal /klarinet, pantomima/
Karlheinz Stockhausen: Harlekýn pro sólový klarinet
Jiří Lukeš /akordeon/

Karel Dohnal je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Sevilla, Londýn). Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a stáže na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Během své dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie a USA. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, sopranistkou Editou Gruberovou, s klavíristy Jevgenijem Samoilovem, Ivo Kahánkem a řadou našich i zahraničních orchestrů. Je členem Prague Clarinet Ensemble, Tria Amadeus a PhilHarmonia Octet. Natočil několik CD jak sólového, tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. V letech 2009–2010 hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony orchestra v Londýně. Je oficiálním hráčem výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy Rico, na jejíž plátky Reserve hraje. Diváci českokrumlovského festivalu budou svědky ojedinělého projektu – Dohnalova provedení avantgardní kompozice Harlekýn pro sólový klarinet Karlheinze Stockhausena. Toto dílo hrají nyní na světě pouze asi čtyři interpreti, je totiž nesmírně náročné na provedení. Je třeba perfektně zvládnout nejen nastudování hudebního zápisu, ale i choreografii, mimiku a tanec. Mladý český klarinetista svým osobitým pojetím díla dokazuje nejen to, že patří k interpretační špičce ve svém oboru, ale že má i velký komediální talent.

Jiří Lukeš absolvoval obor akordeon na Pražské konzervatoři pod vedením Ladislava Horáka. Několik let souběžně studoval také skladbu pod vedením Eduarda Douši. Od roku 2009 studuje kompozici na HAMU v Praze pod vedením Ivany Loudové. Úspěšně se zúčastnil národních i mezinárodních soutěží ve hře na akordeon. Těžištěm činnosti je interpretace zejména soudobé hudby sólové i komorní, včetně vlastních kompozic. Vlastní tvorba je zachycena na profilovém CD. Během studia nastudoval a koncertně provedl několik premiér, účinkoval na hudebních festivalech v Aostě (Itálie), v Chamu (Německo) či na Richard Strauss-Konservatorium v Mnichově. Od června 2010 je členem dramaturgické komise skladatelského sdružení pro soudobou hudbu Přítomnost.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Miriam Rodriguez Brüllová, Albert Wonjae Pae & Virtuosi Pragenses

Termín Od - Do
08.08.2013   (Čt) 19:30

Virtuosi Pragenses

Virtuosi Pragenses
Umělecký vedoucí: Milan Lajčík

Komorní orchestr Virtuosi Pragenses založil v roce 1970 přední český houslový virtuos a dirigent Libor Hlaváček. Členové tohoto vysoce renomovaného tělesa jsou přední pražští instrumentalisté. Kritici na jejich hře nejvíce oceňují muzikálnost, kultivovaný zvuk a precizní provedení skladeb. Vedle rozsáhlé domácí koncertní činnosti (včetně vystoupení na festivalu Pražské Jaro) účinkoval orchestr Virtuosi Pragenses na významných zahraničních pódiích – Wiener Festwochen, Mezinárodní hudební festival v Dubrovníku, Festtage Passau, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Pražský podzim, Podblanický podzim, České doteky hudby, Talichův Beroun atd. Tento komorní orchestr natočil celou řadu rozhlasových a televizních snímků, spolupracuje s význačnými domácími i zahraničními sólisty a v repertoáru má všechna význačná díla od baroka až po hudbu 20. století.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Adam Plachetka

Termín Od - Do
09.08.2013   (Pá) 19:30

Adam Plachetka

Sólista: Adam Plachetka - basbaryton
Dirigent: Tomáš Brauner
Talichova komorní filharmonie

Adam Plachetka absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde nastudoval postavy jako Don Giovanni, Publio (La clemenza di Tito), Figaro (Figarova svatba), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Così fan tutte). Ve Státní opeře Praha se objevil jako Don Basilio (Lazebník sevillský) a Papageno (Kouzelná flétna). Je pravidelným hostem Salzburger Festspiele, představil se v Opéra de Nice, Bayerische Staatsoper v Mnichově, Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, Grand Théâtre de Luxembourg, Opéra de Rennes či Opéra Royal de Versailles. Od září 2010 je stálým členem ansámblu Vídeňské státní opery. Od debutu v roli Schaunarda (La bohème) se zde objevil mimo jiné jako Don Basilio, Melisso (Alcina), Masetto (Don Giovanni), Don Giovanni a Dulcamara (Nápoj lásky). Pravidelně spolupracuje s mezinárodními hudebními festivaly a věnuje se také koncertní činnosti s mnoha českými orchestry a rovněž barokní hudbě.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Broadway Rocks

Termín Od - Do
10.08.2013   (So) 20:30

LaKisha Jones Rob Evan Morgan James Randall Craig Fleischer

Broadway Rocks
výběr těch nejlepších rockových balad a písní ze slavných a oblíbených muzikálů
Sólisté: LaKisha Jones, Rob Evan, Morgan James
Dirigent: Randall Craig Fleischer
Moravská filharmonie Olomouc

Populární zpěváci z Broadwaye se opět představí v Českém Krumlově, tentokrát v projektu, který nedávno slavil úspěch při vystoupení s Národním symfonickým orchestrem ve Vancouveru. Mezi přední sólisty patří LaKisha Jones, Rob Evan a Morgan James.

LaKisha Jones je interpretkou rhythm and blues a gospelové hudby. Vyrůstala v prostředí ovlivněném zpěvačkami jako Aretha Franklin, Whitney Houston nebo Patti LaBelle, zpívala také v kostelním sboru. Zpěv studovala na univerzitě ve státě Michigan, poté se vydala na sólovou dráhu. Roku 2007 oslnila USA jako jedna ze čtyř finalistek oblíbené soutěže The American Idol. Nedávno vydala album So Glad I´m Me. Zpívá na Broadwayi v muzikálu The Color Purple, který produkovala Oprah Winfrey. V jedné ze dvou rolí, které střídavě ztvárňuje, alternuje se slavnou zpěvačkou Chaka Khan.

Rob Evan ztělesňoval v muzikálu Jeckyll a Hyde na Broadwayi obě hlavní postavy nepřetržitě po tři roky. S koncertním provedením muzikálu pak úspěšně objel svět, například v jihokorejském Soulu vyprodal šestnáct představení. Roku 2004 se zúčastnil ceněného jevištního projektu The Musicals of Andrew Lloyd Webber. Vystudoval univerzitu ve státě Georgia, obor finančnictví, a jako student byl i výborným sportovcem. Tento zpěvák se již publiku českokrumlovského hudebního festivalu představil při koncertě nazvaném Noc na Broadwayi.

Morgan James je absolventkou oboru zpěv na prestižní newyorské Julliard School. Je multižánrovou zpěvačkou, vystupující stejně tak v nejslavnějších jazzových klubech v New Yorku (Birdland, Joe´s Pap ad.), jako v Bernsteinově Mši s Baltimorskými symfoniky při provedení této skladby v newyorské Carnegie Hall nebo ve washingtonském Kennedy Center. Morgan James ovšem kromě jazzu a rhythm and blues, případně gospelů, velmi zdařile interpretuje i soul, který oslovil svět v 60. letech minulého století v podání černošských hvězd z nahrávací společnosti Motown. Neudiví proto, že bude vystupovat v muzikálu na toto téma, který se připravuje na Broadwayi.

Randall Craig Fleischer je významnou osobností hudebního světa, neboť v současné době zastává tři hudebně ředitelské posty (působí jako hudební ředitel a dirigent Youngstown Symphony, Hudson Valley Philharmonic a Anchorage Symphony), na svém kontě má řadu ocenění a umělecky působí na všech kontinentech světa. Spolupracoval s mnoha renomovanými orchestry, jako jsou např. Izraelská filharmonie, Hongkongská filharmonie, Los Angeles Philharmonic, San Francisco Symphony a mnoho dalších. Jako jediný americký umělec obdržel cenu magazínu Newsweek „Parent’s Choice Award“. Dirigování studoval mj. u Seiji Ozawy, Riccarda Mutiho, Leonarda Bernsteina. Mezinárodně na sebe poprvé upozornil v roce 1990, když dirigoval Dvořákův violoncellový koncert s Mstislavem Rostropovičem jako sólistou na turné National Symphony Orchestra po Japonsku a Rusku. Kritika ocenila jeho schopnost vést orchestr ve skutečném dialogu se sólistou. V této souvislosti se Fleischer objevil v dokumentu „Soldier of music“ o Rostropovičově návratu do Ruska. Dirigoval také soukromý koncert věnovaný papeži Janu Pavlu II., který jej ocenil medailí. Jako skladatel patří Fleischer k důležitým představitelům syntézy symfonické hudby s rockem a world music. Spolupracoval s řadou osobností z oblasti rocku, popu i americké lidové hudby. Jako vášnivý propagátor nové hudby řídil provedení mnoha světových premiér děl současných skladatelů. Je spoluautorem řady instruktivních děl pro děti, připravuje také výchovné orchestrální programy.

Moravská filharmonie patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v Olomouci, v historické metropoli Moravy. V čele Moravské filharmonie stály významné osobnosti české hudební kultury, za jejím dirigentským pultem se střídali přední světoví dirigenti, např. O. Klemperer, A. Janson, Lord Yehudi Menuhin, V. Neumann, L. Pešek a další.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
Sophia Jaffé & Barbara Maria Willi

Termín Od - Do
14.08.2013   (St) 19:30

Sophia Jaffé Barbara Maria Willi

Sophia Jaffé - housle
Barbara Maria Willi - cembalo

Sophia Jaffé je houslistka pocházející z Berlína. Prvními pedagogy jí byli rodiče, poté studovala v Amsterodamu a v Berlíně. Vítězně se zúčastnila řady mezinárodních soutěží (Berlín, Brusel, Ženeva ad.). Působí jako sólistka a členka komorních seskupení, koncertuje v Evropě, Latinské Americe a Asii. Na repertoáru má čtyři desítky houslových koncertů, od baroka po hudbu 20. století. Vystupuje například se Stuttgartským komorním orchestrem, s Rozhlasovým orchestrem Berlín, Bruselskými symfoniky ad. Úspěšně již koncertovala i v České republice. Vyučuje houslovou hru v Berlíně a ve Vídni.

Barbara Maria Willi je česko-německá cembalistka, pedagožka a dramaturgyně. Studovala ve Freiburgu, Štrasburku a v salcburském Mozarteu. Specializuje se na barokní hudbu a na její dobovou interpretaci. V tomto oboru získala doktorát na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, nyní vyučuje na tamní JAMU. Je držitelkou řady mezinárodních ocenění za své nahrávky, záznamy koncertů (například s Magdalenou Koženou) a za svou muzikologickou činnost. Podílí se na dramaturgii festivalu Concentus Moravie, roku 2005 byla členkou mezinárodní poroty na soutěži pořádané v rámci Pražského jara.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Carlos Piñana

Termín Od - Do
15.08.2013   (Čt) 20:30

Carlos Piñana

Carlos Piñana - kytara
Flamencový recitál

Po dvou letech se do Českého Krumlova vrací jeden z nejlepších flamencových kytaristů, Carlos Piñana. V jeho hře se snoubí brilantní kytarová techniku s neobyčejným výrazem, poezií a lyrismem. Okouzluje publikum po celém světě svou virtuozitou a jedinečnou krásou tónu, naprosto výjimečnou v celém flamencovém světě. Piñana se objevuje jak v sólových recitálech, tak v různých projektech zahrnujících klasickou hudbu, jazz, tanec či world music. Zkomponoval rovněž řadu zajímavých flamencových kusů i neobyčejných projektů, jako jsou Symphonic Flamenco, Body & Soul, Misa Flamenca a jiné. Vytvořil zajímavý diskurz flamenca a jiných hudebních stylů, který vytváří originální hudební řeč. Je mistrem improvizace, což dokazuje v sólových instrumentálních kusech i při doprovázení zpěváků. Jako kytarista má Piñana velice osobitý styl hry charakterizovaný přesností, čistým a jasným zvukem, charismatem a citlivostí. Jeho výjimečná technika a muzikantství mu dovolují vyjádřit nejen duch čistého flamenca, ale současně i hledat zcela nové cesty. Je to zkrátka umělec, který do flamenca vnáší zcela nové perspektivy.

Místo konání: Zahrada Kooperativy, Český Krumlov
Čechomor a hosté

Termín Od - Do
16.08.2013   (Pá) 20:30

Čechomor

Čechomor a hosté - gratulační koncert k 25.výročí vzniku kapely


Populární kapela Čechomor hraje v originálním pojetí české, moravské a slovenské lidové písně. Za dobu svého působení procestovali celou Evropu, Severní Ameriku a Rusko, spolupracovali s několika divadly a s významnými umělci. Skupina vznikla na jaře roku 1988 jako I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. První album Dověcnosti vydala na přelomu let 1990 a 1991, deska obsahovala osmnáct nepříliš známých lidových písní. Roku 1994 začala skupina pozvolna přecházet z akustického do elektrického zvuku. Později se rozhodla pro zkrácení jména na Českomoravská hudební společnost a pod tímto názvem vydala album Mezi horami (1996). V roce 1999 vyjela jako předskokan na turné s legendární Lucií. O rok později vydala nové album Čechomor, podle kterého si zkrátila jméno do současné podoby. Na této desce se poprvé podílela i Lenka Dusilová. Téhož roku se Čechomor vypravil na turné s Jarkem Nohavicou. S Jaz Colemanem, pod jehož velením nahrálo seskupení v roce 2001 úspěšnou a cenami ověnčenou desku Proměny, a Jarkem Nohavicou natočil Čechomor film Rok ďábla (režie Petr Zelenka). Do kin byl uveden v roce 2002 a získal Českého lva v kategorii Nejlepší hudba. Další z řady živých nahrávek je záznam koncertu Proměny Tour 2003, Čechomor za ni dostal svého dalšího Anděla (Nejlepší DVD). V letech 2006–2010 vydal Čechomor další alba: Co sa stalo nové, Stalo sa živě, Sváteční a také trilogii Z hradů a zámků. V zimě roku 2010 si kapela si na své turné přizvala zpěvačku Ewu Farnou spolu s ryze dámským smyčcovým kvartetem Gadrew Way a o rok později vydala CD a DVD Čechomor v Národním a zejména řadovou desku s názvem Místečko. Na ní hostovala celá řada skvělých hudebníků – Gerry Leonard, Tony Levin a také Suzanne Vega. S poslední jmenovanou Čechomor absolvoval již dvě společná turné po České republice v letech 2009 a 2012.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
Albena Danailova, Meehae Ryo & Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Termín Od - Do
17.08.2013   (So) 19:30

Leoš Svárovský Symfonický orchestr Českého rozhlasu Albena Danailova Meehae Ryo

Sólisté:
Albena Danailova /housle/
Meehae Ryo /violoncello/
Dirigent: Leoš Svárovský
Symfonický orchestr Českého rozhlasu - rezidenční orchestr MHF Český Krumlov

Leoš Svárovský

Leoš Svárovský vystudoval hru na flétnu na Pražské konzervatoři a dirigování na Hudební akademii múzických umění u prof. Václava Neumana. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 byl nadací Herberta von Karajana pozván ke spolupráci s Georgem Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na festivalu Sommerspiele Salzburg. Od počátků své kariéry byl šéfdirigentem vynikajících českých a slovenských orchestrů, se Slovak Sinfonietta Žilina absolvoval v roce 1997 turné po USA a za svůj skvělý výkon získal v kalifornském městě San Bernardino čestné občanství. Působil také např. jako hlavní dirigent baletu pražského Národního divadla a umělecký šéf a šéfdirigent Státní opery Praha. Působí u Slovenské filharmonie jako stálý hostující dirigent, spolupracuje s Českou filharmonií a s Českým filharmonickým sborem Brno. Je pravidelně zván na pódia mnoha renomovaných hudebních festivalů v České republice i v zahraničí a spolupracoval s mnoha významnými sólisty i s vynikajícími zahraničními orchestry, např. Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, RTL Symphony Orchestra Luxembourg a mnoho dalších. Většina nahrávek Leoše Svárovského byla pořízena firmou Supraphon Records, ale spolupracoval také s dalšími významnými nahrávacími společnostmi, např. Newport Classic, New Millenium Records BBC a ULTRAPHON Arco Diva. Od roku 2000 je pedagogem na katedře dirigování HAMU v Praze.


Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k předním a zároveň nejstarším českým orchestrálním tělesům. Svou nápaditou dramaturgií a stále stoupající uměleckou úrovní si vydobyl významné postavení v českém koncertním životě. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Jeho tradice se odvíjí od roku 1926 a je spojena s počátky vysílání Radiojournalu. V současné době nabízí SOČR svým posluchačům koncerty v rámci abonentní řady ve Dvořákově síni Rudolfina. Je častým hostem celé řady významných kulturních událostí (festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, Dvořákova Praha, Moravský podzim aj.). Umělecký kredit tělesa potvrzuje i příznivá odezva na jeho zahraniční turné, ať už ze strany posluchačů, či z řad odborné kritiky. Rozhlasoví symfonikové pravidelně hostují téměř v celé Evropě, vystupují v Japonsku, Jižní Koreji, Číně, na Taiwanu a ve Spojených státech. Těleso spolupracuje s řadou renomovaných sólistů (Renée Fleming, Eva Urbanová, José Cura, Plácido Domingo, Mischa Maisky, Shlomo Mintz, Ramón Vargas a mnozí další). Bohatá je rovněž nahrávací činnost Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Prostřednictvím mezinárodní hudební výměny v rámci Evropské vysílací unie se nahrávky SOČRu dostávají ke statisícům posluchačů v celé Evropě i zámoří.

Místo konání: Zámecká jízdárna, Státní hrad a zámek, Český Krumlov
Odehrané koncerty

Elīna Garanča

Termín Od - Do
19.07.2013   (Pá) 20:30

Elīna Garanča

Sólistka: Elīna Garanča /mezzosoprán/
Dirigent: Karel Mark Chichon
Symfonický orchestr Českého rozhlasu - rezidenční orchestr MHF Český Krumlov

Slavná lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča se narodila v Rize. Pochází z hudební rodiny, její otec je sbormistrem, matka operní pedagožkou. Zpěv studovala v Lotyšsku, v Rakousku a v USA. V Americe byla její pedagožkou Virginia Zeani, která zpívala s Benjaminem Giglem i Arrigo Polem, učitelem mladého Luciana Pavarottiho. Přes frankfurtskou operu a Salzburg (2003, La Clemenza di Tito) se propracovala do Metropolitní opery v New Yorku, kde ztvárnila významné role (2008, Rosina v Lazebníku sevillském, kritikou velmi ceněná; dále pak např. v roce 2010 titulní role v Carmen). Exkluzivní smlouvu podepsala s nahrávací společností Deutsche Grammophon. Během roku 2012 vystupovala na nejprestižnějších operních scénách světa, nejen v „domovské“ MET, ale také ve Vídeňské státní opeře či v milánské La Scale. Koncertní večery uspořádala například londýnské Barbican Hall. Popírá údajný rozdíl mezi „chladnými“ interprety ze severu a temperamentními z jihu: Španělsko například nadchla svým podáním árií ze zarzuel.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k předním a zároveň nejstarším českým orchestrálním tělesům. Svou nápaditou dramaturgií a stále stoupající uměleckou úrovní si vydobyl významné postavení v českém koncertním životě.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov
The Queen Symphony

Termín Od - Do
20.07.2013   (So) 20:30

Queen logo Tolga Kashif

The Queen Symphony
Dirigent: Tolga Kashif
Kȕhnův smíšený sbor
Kȕhnův dětský sbor
Symfonický orchestr Českého rozhlasu - rezidenční orchestr MHF Český Krumlov

V rámci MHF Český Krumlov bude u nás poprvé uveden unikátní projekt – třináct melodií legendární kapely Queen přenesených do monumentálního symfonického díla. Dirigovat bude sám autor Tolga Kashif. Loni zhatilo provedení této symfonie počasí, letos ji proto festival uvádí znovu. Tolga Kashif vychází z nejznámějších hitů rockové skupiny Queen, ale osobitě je rozpracovává pro symfonický orchestr a dva pěvecké sbory. Toto velkolepé orchestrální dílo o šesti větách se těší zájmu pořadatelů i publika na celém světě. The Queen Symphony byla poprvé provedena Královským filharmonickým orchestrem 11. listopadu 2002 v Londýně za účasti někdejších členů Queen, kytaristy Briana Maye a bubeníka Rogera Taylora, a matky Freddie Mercuryho Jer Bulsary. Skladatel i dirigent v jedné osobě Tolga Kashif sklidil nadšené standing ovations dvoutisícového publika. Brian May Kashifa označil za nejlepšího pokračovatele romantické tradice, který ovšem boří pravidla symfonické formy a pozdvihuje odkaz skupiny Queen do zcela jiných dimenzí. Nahrávka této symfonie získala nominaci na cenu Classical Brit Awards v kategorii Album roku.

Tolga Kashif
Tolga Kashif je britský skladatel, dirigent, aranžér a producent turecko-kyperského původu. Po studiích skladby a dirigování na londýnské Royal College of Music si doplňoval vzdělání na bristolské univerzitě. Jeho kariéra odstartovala spoluprací s Londýnskou královskou filharmonií, dále dirigoval prestižní orchestry, jako například Liverpoolskou královskou filharmonii nebo Londýnské symfoniky. Je hudebním ředitelem Londýnského pěveckého sboru Amadeus, což jej velmi ovlivnilo při komponování sborových částí Queen Symphony. Tolga Kashif je rovněž vyhledávaným spolupracovníkem zahraničních orchestrů, například dirigoval Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu či Petrohradské filharmoniky.

Místo konání: Pivovarská zahrada, Český Krumlov, Český Krumlov
Pražské kytarové kvarteto

Termín Od - Do
25.07.2013   (Čt) 19:30

Pražské kytarové kvarteto

Pražské kytarové kvarteto
Marek Velemínský (vedoucí souboru)
Václav Kučera
Jan Tuláček
Patrick Vacík

Pražské kytarové kvarteto bylo založeno v roce 1984 na pražské konzervatoři. Soubor, složený z laureátů mezinárodních soutěží, si brzy získal přízeň publika doma i v zahraničí. Kvarteto je zváno na významné hudební festivaly (Pražské jaro, Paříž, Tel Aviv, Miami ad.), koncertovalo ve většině zemí Evropy, v USA, Izraeli, absolvovalo stovky koncertů v České republice. Jeho interpretační umění je zaznamenáno na mnoha nahrávkách a inspirovalo řadu českých i zahraničních skladatelů ke zkomponování děl přímo pro tento soubor (např. J. W. Duarte, Š. Rak, J. Morel). Dalším, neméně bohatým zdrojem repertoáru jsou vlastní transkripce skladeb různých stylových období.

Místo konání: Maškarní sál, Státní hrad a zámek, Český Krumlov